facebook

Mit érdemel az a bűnös...?

2010.12.31. 09:00 Imre Laci

"A korábbiaknál szigorúbban ellenőrzi a hazai élelmiszerláncokat a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) – derül ki a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közleményéből. Legutóbb a Tesco 196 áruházában tartottak kiemelt vizsgálatokat. Az MgSzH nem csak az élelmiszer-biztonsági előírásoknak, hanem a tisztességtelen forgalmazói magatartást és a beszerzési ár alatti értékesítést tiltó törvényi rendelkezéseknek is igyekszik érvényt szerezni. 

Az MgSzH megköveteli az élelmiszerlánc-felügyeleti előírások és szabályok szigorú betartását, különös tekintettel az áruházláncokra, amelyek a legnagyobb arányban látják el a magyar lakosságot élelmiszerrel – húzza alá a Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye. Ezért a szakemberek egy korábban szankcionált, előhűtött baromfi- és emlőshús termék miatt kiemelt ellenőrzést tartottak a Tesco áruházláncnál november 16. és december 1. között. Országosan összesen 196 Tesco-áruházban 220 ellenőrzést végeztek, 27 esetben összesen 14 125 000 forint bírságot szabtak ki.
Az MgSZH a tisztességtelen forgalmazói magatartást tiltó törvény megszegői ellen is fellépett az elmúlt fél évben. A VM közleménye rögzíti: köztudott, hogy az áruházláncok sokszor agresszív árletörő politikát folytatnak beszállítóikkal szemben, ami többnyire a minőség ellen hat és gyengíti az élelmiszerbiztonságot. A tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvény alapján az MgSZH szakemberei az elmúlt hónapokban több üzletlánccal szemben indítottak eljárást. Az elvégzett vizsgálatok alapján összesen 582 millió forintnyi büntetést szabtak ki a törvény megsértése miatt. A Penny 109 millió, a Lidl 155 millió, a Tesco 130 millió, a Cora 188 millió forint bírságot kapott.
Az MgSzH a jövőben is folytatja a szigorú vizsgálatokat a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvény alapján – szögezi le a minisztérium. Elsősorban a fizetési határidők betartására, az akciós értékesítések ellenőrzésére és a bónusz elszámolások szabályszerűségére összpontosítanak majd a szakemberek.
Az áruházláncokra jellemző másik szabálysértés a beszerzési ár alatti értékesítés, amelyet az agrárpiaci rendtartásról szóló jogszabály tilt. Az MgSZH munkatársainak az elmúlt fél évben 6 élelmiszer-áruházláncot (az Auchant, a Corat, a Lidlt, a Pennyt, a Tescot és az Aldit) kellett megbüntetniük e jogcímen, összesen 166 millió forint értékben."

- agromonitor -

 

Egy rokonomnak volt alkalma dolgozni egy kisebb Tesco üzletben pénztárosként, s ott azt tapasztalta, hogy egy ilyen viszonylag kisebb forgalmú üzletben is, egy nyolc órás műszak alatt több mint 1 millió forint a bevétel kasszánként. Ha figyelembe vesszük, hogy a legtöbb üzlet egész nap nyitva tart, s legalább 4-5 kassza működik, egy egyszerű szorzással rájöhetünk, hogy országos szinten milyen óriási bevételre tesz szert a hipermarket.

Vajon mekkora érvágást jelenthet egy ilyen nagy áruházláncnak a 100-150 millió forintos bírság, amikor egyébként adókedvezményt is élvez - a különadót ne vegyük figyelembe, hiszen azt beépítette termékeinek árába -, valamint a sok száz üzlet napi bevétele könnyedén behozza a bírságból kieső összeget?

Vajon mekkora bevételre tesz szert egy áruházlánc a tisztességtelen forgalmazói magatartásból és az élelmiszerbiztonsági szabályok áthágásából? Nagyon úgy tűnik, hogy a bírság mértéke nem egyenesen arányos a szabályszegéssel befolyó összeggel, így tehát a vállalat nem is érdekelt a törvények hosszú távú betartásában. Mit érdemel hát az a bűnös, aki rendszeresen vét a törvény ellen? Mivel lehetne igazságosan és egyben hatékonyan szankcionálni az efféle üzleti magatartást?

Jelen esetben a kereskedelmi csatornák büntetését venném alapul. Ha tehát egy üzletnél kemény törvénysértést tapasztal a hatóság, nem pénzbírsággal kell sújtani, hanem 1-2 napos bezárással. Az így okozott közvetlen bevételkiesésen túl az üzlet számolhatna bizonyos termékek szavatossági idejének lejártával is, így tehát további kára származna a bezárásból.


 

3 komment

Címkék: tesco lidl cora törvény bírság szankció magatartás penny tisztességtelen

Gondolatok a vadhúsról

2010.12.27. 11:57 Imre Laci

 
A vadhús már ősidők óta kuriózumnak számít, hiszen már az ősember is hálát adott az égieknek, ha sikerült elejteni egy mamutot, amivel jelentős táplálékhoz jutott a kolónia.
Gondoljunk csak a nagy királyi vacsorákra, ahol a fürj és a fácán kiemelkedő fogásnak számított.
Napjainkra luxuscikk lett a vadhúsból. Ennek az az oka, hogy a feldolgozó üzemek igyekeznek alacsonyan tartani a vadhús felvásárlási árát,és minél nagyobb profittal értékesíteni azt.
Az interneten található vadhús árak között szemezgetve szeretnék írni néhány példát:
A vadászatra jogosult télen lő egy 14kg-os őz sutát, jó nyaklövéssel (a testsúlyt szőrben,fej és lábak nélkül,zsigerelve kell érteni). Ezt a vadhúsfeldolgozó 1025 Ft/kg áron vásárolja fel (vadhúsfeldolgozók között pár forint differencia lehet, bár ez ritkán fordul elő). Tehát 14.350 Ft üti a vadgazdálkodó markát. És most nézzük, hogy egy állampolgár mennyiért jut ugyanehhez az őzhöz. A csontos őzgerinc 6790 Ft/kg, a csontozott comb pedig 3880 Ft/kg. De még a ragunak készült hús is 2070 Ft/kg. Nem nehéz kiszámolni, hogy egy őzön is nem kicsit nyernek a vadhúsfeldolgozók. Ha ezekből az árakból leszámoljuk a feldolgozás költségeit (szállítás, feldolgozás, munkabér stb.), akkor sem valószínű, hogy csak pár forint nyereséggel dolgoznak.
A vadhúsra igaz korunk egyik bűvös szava: BIO ÉLELMISZER.
Az elejtett vad igen nagy hányada külföldre kerül, a maradék pedig igen borsos áron (lásd fent) keresi gazdáját a nagyobb áruházakban.
Elgondolkodtató az a nagy árrés, amivel a vadhúsfeldolgozók dolgoznak. Általuk lesz a pár száz forintos vaddisznóból súlyos ezer forintokat érő gerinc és comb.
Idén jött ki azonban egy új rendelet , amely kimondja, hogy vadhúst ezentúl már „civil” is vehet, tehát nem csak a vadászok privilégiuma lesz a karácsonyi asztalon gőzölgő vadétel.
A rendelet bármely érdeklődő számára elérhető, megtekinthető.
 
A vadhús beszerzése nem nagy ördöngösség, mert hazánk teljes területe le van fedve vadászatra jogosult társaságokkal. Így tehát csak meg kell keresni az illetékes vadásztársaságot az igényünkkel, s innentől már rajtuk múlik, hogy adnak e el húst, vagy sem.
Nagyon sok vadhúsból készíthető étel receptje található a szakácskönyvekben és az interneten. Azt is kevesen tudják, hogy a télen lőtt vaddisznó zsírszalonnájából milyen finom töpörtyű és zsír készíthető.
Szarvasból és őzből egyaránt készíthetünk kolbászt, szalámit, sőt, finom sonkát is, bár hamar megkérgesedik, ezért nem tartható el sokáig. Szintén szarvasból (pontosabban a szűzpecsenyéjéből) kiváló tatár bifsztek készíthető.
Fontos odafigyelni az egészségügyi szempontokra. Az állatorvosi vizsgálatot semmiképpen sem szabad elhalasztani. Ezt néhány vadásztársaság maga elvégzi, de más helyeken ezt a feladatot a vevőre hárítják. Minden esetre ez a vizsgálat senkit se rémisszen el a vadhúsvásárlástól, mert a vizsgálatok mindössze néhány száz forintos nagyságrendűek.
 
 
Hazánkban már működik egy mobil vadhúsbolt. Az ötlet Németországból származik, ahol már gyártanak ilyen felépítménnyel autót. A magyar bürokrácia itt sem hazudtolja meg magát, hiszen egy ilyen autóra szinte azonos követelmények vonatkoznak, mint egy épületben lévő húsboltra, ráadásul az ellátni kívánt körzet valamennyi önkormányzatától személyesen kell beszerezni az árusítási engedélyt. Nevetségesen hangzik, de ha ez az autó felvágottat is szeretne árusítani, akkor kell még egy kiszolgáló, mert egy nem árusíthatja a felvágottat és a tőkehúst.
Ez az autó egy nap alatt 40-75 kilométeres kört bír megtenni. Az új rendelet értelemében a származási helytől maximum 1 órán belül elérhető távolságban engedélyezi a regionális értékesítést, így egy vadvágóhíd akár 50-60 km-es körzetben is teríthetné az áruját.

Ideje, hogy a magyar vadhús ne csak olcsó exportcikk és kevesek számára elérhető ínyencség legyen, hanem bekerüljön a mindennapjainkba is. Ez az ízletes és külön befektetés nélkül is „bio-minőségű” termékcsalád a hazai kínálatot is bővítheti, mely az egészséges táplálkozást, a falusi turizmust és az idegenforgalmat is előnyösen érintené.

- Faller László -


 

Szólj hozzá!

Címkék: mobil autó mozgó értékesítés vad rendelet húsbolt haszon közvetlen vadhús felvásárló

süti beállítások módosítása