facebook

Kínában már a tojást is hamisítják?

2010.01.31. 14:39 Imre Laci

Egyik ismerősöm kapott egy e-levelet, melyben szépen le van írva, hogy Kínában hogyan csinálnak szintetikus-, műtojást. Akik úgy félik a szintetikus élelmiszert mint szlovákok a revíziót, azok bizony szó nélkül el is hitték a dolgot. Íme a levél: 

"A kínaiak mindent hamisítanak, a tojást is!
 
A hamis sportcipőkön, műszaki berendezéseken, sőt gyógyszerek hallatán talán már senki kapja fel a fejét, főleg ha kínai termékről van szó. De hogy már tojásból is az eredetihez megtévesztésig hasonlót tudjanak előállítani, az azért már tényleg félelmetes!
 
Nemrégiben tartottak razziát Dél-Kína legjelentősebb kereskedelmi-idegenforgalmi városában, a tízmilliós Guangzhouban (Kanton), melynek során jelentős mennyiségű hamis tojást talált a hatóság.
Nagykereskedelmi áruk 0,15 jüan volt, ami valamivel több, mint 4 forintnak felel meg, vagyis fele annyinak, mint amennyibe Kínában az igazi tojás kerül.
A gátlástalan vállalkozók, akik a hamis tojásokat árulják, 150 dollárért még 3 napos kurzust is tartanak az érdeklődőknek, ahol bemutatják, hogy készül a mesterséges tojás.
Az egyik hongkongi magazin, az East Week újságírója részt vett egy ilyen tanfolyamon, így kiderült, hogy mit tartalmaz, és milyen módszerrel állítják elő a hamis élelmiszert.
A fehérjéhez többek között zselatint, egy ismeretlen eredetű fehér port, benzoesavat (tartósítószernek használják), de még timsót is használnak, amit egyébként ipari célokra szoktak használni.
A sárgájához egy citromsárga színezőanyagot kevernek össze egy folyékony anyaggal, amit aztán egy kerek műanyag formába öntenek, amit aztán egy úgynevezett "varázsvízzel" vegyítenek, ami kálcium-kloridot tartalmaz, ami elősegíti a gyors megszilárdulást.
Persze a tojáshéjról sem feledkeztek meg: azt egy parafinból készült waxból készítik és öntik rá a megszilárdult tojásra, majd hagyják megszáradni.
Az eredmény megtévesztésig hasonlít az igazi tojásra, bár a fehérjében néha előfordulnak levegőbuborékok, de akik kóstolták, azt állítják, hogy ízre sem igazán lehet megkülönböztetni az eredetitől.
Persze szakértők óva intenek mindenkit attól, hogy fogyasszon a készítményből, hiszen a timsó például akár demenciát is okozhat.

A.V. komment:

A múltkor a teszkóban láttam olyan tojást, amire az volt ráírva, hogy a származási hely Kína. No, nem mintha megfordult volna a fejemben, hogy vegyek, akár magyart is - csak olyan tojást veszek, amelynél ismerem a madarat, aki kipottyantotta. De a cikk olvasásakor elgondolkodtam, hogy lehet, hogy szintetikus tojás volt??? Hová lesz a világ, hogy még a tojást is hamisítják??? Bár amilyen mértékben agyontápozzuk szegény tyúkokat, nem csoda, hogy "meddők", és kisebb a tojáshozam.

Andersen sem írhatott volna jobbat. Amúgy a levél felkerült a hoax-slayer-re is. A legjobb módszer a tojás valódiságának letesztelésére; a tojás csúcsos- és a tompa felénél fogva próbáld meg összenyomni, akár két kézzel is. Nem fog menni. Tényleg nem.

Az egész levélben a végén lévő komment a legjobb. Agyon tápozott tyúk?! Kisebb a tojáshozam?! Melyik háztáji tojó produkál 310 tojást egy évben?! Egyik sem! Ha a hülyeség fájna...


3 komment

Címkék: hoax tojás kínai átverés mesterséges hamis

A bejegyzés trackback címe:

https://magyarasztal.blog.hu/api/trackback/id/tr441717010

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

manor 2010.01.31. 16:40:21

Ahogya a hoax-slayer is írja, ha létezne is ilyen módszer, valószínűleg nagyságrendekkel nagyobb lenne az előállítási költség, mint a hagyományos módszerrel készült tojás esetében:)

Imre Laci · http://magyarasztal.blog.hu 2010.01.31. 19:30:26

Hagyományos módszerrel készült tojás. :)
Aranyos megfogalmazási mód. :-)

gomorra 2010.04.06. 20:44:04

hm...hm...fejcsóva
Mert mintha azt olvasnám ki, mintha nem lennének tápos tyúkok, s ezzel együtt tápos tojások! Biza vannak!
Egész családom tyúkokkal, csirkékkel foglalkozik, naná, hogy tudom, hogy van táp, s van tápos tyúk s tojás. Mi a táp? Egyik helyen írtad, hogy növényi magvakból és lisztekből áll. Na ja! Meg amit még hozzá kevernek. Már a szója is büdössé teszi a tápot és ez megjelenik a tyúkban is. De tudom, régebben hallisztet is tettek a tápba, ma is az állati fehérjéket is feldolgozzák (szoktál Solt és Hódmezővásárhely mellett elautózni?) , azok is a takarmányban kötnek ki. S azt is tudom, a tojások sárgájának sárgítására sem kukoricát használnak a gazdák, hanem szert, ami ugyan fogalmam sincs mimanó, de hogy nem fűszerpaprika abban biztos vagyok (merthogy azzal is széppé lehet varázsolni a tojássárgáját), de ki etetne méregdrága paprikát, mikor nincs aki azt megfizesse.

Magyarul soha semmiért nem adnám az én tyúkjaimat, amelyek búzát és kukoricát esznek, kijárnak udvarra zöldet csipegetni, kapirgálni és fürdeni. Jókedvű tyúkok - igazi egészséges tojás. A nővéreméi bent vannak, olyanok is, amikor tenyésztésre szánja, akkor borzalmas a színe is, amikor árutojást termeltet, akkor színezteti a fent leírt módon, s az bizony csak tojáspótló az én tojásaim mellett.
süti beállítások módosítása