facebook

Az energiaitalokról

2009.05.03. 17:46 Imre Laci

Gyorsabb mint a 3 az 1-ben kávé, nem égeti meg a nyelvünket és még a fogakat sem sárgítja. Ezen felül sok egyetemista folyékony oszlopának lehetne tekinteni a különböző energiaitalokat. Az egész energiaitalosdi csodája, hogy mindegyik ugyanazt tartalmazza, sőt, a legtöbb még az összetevők arányában is majdnem teljesen azonos. Ezen kívül egytől egyig mind tuttifrutti ízű és általában 2,5 decis köntösbe vannak bújtatva. A fém doboz kötelező. (Persze van literes, pillepalackos kivitel is. Csak a keményeknek!

Általános összetevők: (ivó?)víz, cukor, glükóz-fruktóz-szirup, citromsav, nátrium-citrát, taurin (alkoholban nem oldódó aminosav, melyet először ökörepéből vontak ki - innen ered a neve is), koffein, aromák, színezékek, pantoténsav, nikotinsav (B3-vitamin)... Mindez persze hőkezelve, hogy a baktériumok elhaljanak.

Ami pedig a lényeg: az ár. Mert ugye egy Red Bull vagy egy Bomba árán akár háromnegyed liter Tesco energiaital vásárolható. Pedig a beltartalmi értékeket nézve nincs is olyan nagy különbség. Tehát az energiaitalok terén is megy a brandolás. Olyan ez, mint mikor egy Mercedeses társaság kinéz egy Lexus sofőrt a soraiból. A szórakozóhelyeken például nem is lehet a fent említett két, drágább italon kívül mást találni. Persze a legtöbb dobozra fel van tüntetve, hogy alkohollal együtt tilos fogyasztani. A pultnál pedig már szürcsölhetjük is a vodka-bombát. Ugyebár... Mindezt megfejelve legutóbb a Tescoban (ha jól emlékszem a békéscsabaiban) láttam előre bekevert alkoholtartalmú energiaitalt. Na erről ennyit...

Ami pedig az italok hatását illeti: egy-egy vizsgaidőszak alatt én is elég gyakran fogyasztok energiaitalt, de eddig igazán csak a vérnyomásnövelő hatásukat tapasztaltam. (Fontos megjegyeznem, hogy nem vagyok szívbeteg - tudtommal.) A második doboz már tényleg kicsit mintha segítene a koncentrálásban, de jobban belegondolva egy pohár cukros víz olcsóbb és legalább tudom, hogy természetes anyagból van.

Köszönet az energiaitalos dobozokért Deus kollégának!


1 komment

Címkék: brand koffein ital energia összetevők taurin márkák

A méret a lényeg!

2009.05.01. 18:11 Imre Laci

Egy korábbi bejegyzésnél az egyik lelkes kommentező megjegyezte, hogy a bolti tojásból készített három tojásos rántottával nem tud jóllakni, míg a háztájiból elég három darab. Ott válaszként leírtam, hogy a bolti tojás szigorú osztályozáson esik át, mielőtt csomagolják és kiszállítják valamelyik boltba. A szortírozás pedig súly alapján történik.

Mindnyájan hajlamosak vagyunk elhamarkodottan sztereotípiákat kialakítani, így pl. ha túl nagy a boltban látható paradicsom, akkor valamilyen az egészségre ártalmas génmanipulációra gyanakszunk, ha pedig túl kicsi, akkor pedig - jogosan - felháborodunk, hogy nem adunk ki ugyanannyi pénzt a kisebbért.  Szóval se a kicsi, se a nagy. Ugyanez vonatkozik a tojásra is.

Egy ököl méretű tojásra mindenki úgy pillantana, hogy biztos valamilyen hormonkezelt szörnytyúktól származik. Ezen esetek kiküszöbölése végett az étkezési tojást általában már a telepen kiválogatják. Telepenként változó jelöléssel illetik a tojásokat. Általában van egy S kategória, mellyel a 60 grammnál kisebb darabokat illetik. A 60-65g közöttiek a normál tojások, ezek kerülnek a dobozokba és tálcákra, majd a boltok polcaira. A 65 grammnál nagyobb tojások az XL-esek, ezeket gyakran megpróbálják elpasszolni a piacokon a kofáknak. Az agyafúrt dealerek pedig szépen lemossák a gyári jelölést a tojásról és háztáji fedőnév alatt adnak túl rajta. Ha nem a piacra kerül a túl nagy és a túl kicsi (ún. jércetojás) tojás, akkor valamilyen gyárba viszik és tojásport készítenek belőle, vagy felhasználják a sütőiparban.

Így lehet az, hogy a bolti tojás esetenként kisebb, mint a piacon vásárolt "háztáji".

A képen egy normál (60g körüli) és egy kétszikű tojás látható. Utóbbiban két sárgája van. Természetes tartás mellett is előfordul ilyen a tyúkoknál, ugyanakkor nem keltethetők.


 

Szólj hozzá!

Libatömés képekben

2009.04.29. 22:12 Imre Laci

Volt alkalmam többedmagammal résztvenni egy tömőtelep látogatón. Íme az elkészült képek. Az állatok szemmel láthatóan nem szenvednek: az ép tollazat és a nyugodt viselkedés árulkodik arról, hogy az interneten keringő rémképek csupán kiragadott, szélsőséges példák.

A gép pontosan 45dkg kukoricaliszt-víz keveréket adagol.

Naponta négyszer tömik az állatot.

7 millió forintos francia tömőgép


 

1 komment

Címkék: animal libatömés welfare foie gras állatjóllét

süti beállítások módosítása