"Tizenegy uniós tagállam, köztük Magyarország folytatott egyeztetéseket Luxemburgban arról, hogy saját hatáskörükben dönthessenek a génmódosított növények tiltásáról.
Az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsának nemrég lezajlott luxemburgi ülésén több tagország szakpolitikusa is jelezte aggályait a jelenleg hatályban lévő gmo-szabályozással kapcsolatban. Az érintettek szerint az lehetne a megoldás, ha a gm-élelmiszerek és -takarmányok behozatalának engedélyezése és kereskedelme továbbra is uniós hatáskörben maradna, de a gmo-k köztermesztéséről az egyes tagállamok saját hatáskörben dönthetnének. A tárgyalások során Magyarország is egyetértett ezzel az állásponttal, és több másik tagállammal együtt támogatja párbeszéd kezdeményezését az uniós jogszabályok módosításáról. Ez a tervek szerint azt jelentené, hogy a jövőben az egyes tagállamok maguk dönthetnének arról, hogy egyes régióikban vagy akár egész területükön termesztik-e az adott génmódosított növényt.
A tagállamok fellépését saját bevallásuk szerint az váltotta ki, hogy a lakosság gyakran kétkedéssel, olykor pedig erős ellenállással fogadja a génmódosított termékeket. Kritikusok szerint ugyanakkor az állampolgárok jelenleg még igen kevés fórumon kaphatnak objektív tájékoztatást a gm-növényekről, a legtöbben így ezeket hajlamosak túlmisztifikálni. Jelenleg egy génmódosított növény, az amerikai Monsanto MON 810 kukorica termesztését engedélyezték az unióban.
A javaslatot támogató országok: Ausztria, Bulgária, Ciprus, Görögország, Hollandia, Írország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovénia."
- NapiGazdaság -